Ürünlerimiz    İletişim    ilan ekle
 Anasayfa
 Ürünlerimiz
 Yemek Tarifleri

 Ana Sayfa
 Tarımsal Haberler
 Arıcılık
 Bağcılık
 Balıkçılık
 Beslenme
 Büyükbaş Yetiştiriciliği
 Gıda
 İpekböceği
 Kanatlı
 Kooperatifcilik
 Küçükbaş yetiştiriciliği
 Meyvecilik
 Sebzecilik
 Tavukçuluk
 Sulama
 Gübreleme
 Peyzaj
 Yetiştiricilik
 Bize Ulaşın
 Linkler
 Toprak su Muhafazası
 Destekleme
 Site Haritası
 Ürünlerimiz


Ürünlerimiz
Meyve fidanı
Aşı Bağı
Meyve tohumu
Aşısız yabani çöğür
Klonal çöğür


 Bilgi için
0 544 543 7177
cinarziraat@hotmail.com

TARIMSAL  AMAÇLI  KOOPERATİFLERİN  İŞLEYİŞİNDE SUÇ VE CEZALAR

Bu dersimizde tarımsal amaçlı kooperatiflerin işleyişinde suç ve ceza uygulamaları ve ilgili kanunlar tanıtılmıştır.

 

TARIMSAL  AMAÇLI  KOOPERATİFLERİN  İŞLEYİŞİNDE SUÇ VE CEZALAR

İnsan ilişkilerinin düzenli bir biçimde yürümesi ve gelişmesi bir takım sosyal kuralların mevcudiyetine bağlıdır. Bunun gibi insanlar arasında dayanışma ve işbirliğini sağlamak üzere ortaya çıkmış bulunan kooperatiflerde de, ortaklar arasında düzenin ve ahengin sağlanması bazı kuralların varlığı ile mümkündür.
Devlet tarafından konan bu kurallar aynı zamanda üçüncü şahıslarla olan ilişkileri de düzenler.
Bu kurallar nelerin yapılması  nelerin yapılmaması gereğini, uygun olmayan durumlarda uygulanacak yaptırımları belirler.
Not:  Kooperatiflerin denetlenmesine neden gerek olduğunu denetimler sonucunda yapılan işlemleri önceki dersimizde görmüştük.


Resim 1. Ambalajlama çalışmaları.

Yönetimin dışında bağımsız olarak çalışan denetim örgütü, yönetimin tüm karar ve tasarruflarını tabi tutar. Anasözleşme ve Genel Kurul kararları dışında keyfi bulduğu karar ve tasarrufları, idarenin aksayan yönlerini, mevzuat dışı hareket ve işlemlerini açığa çıkarır.
Bu bakımdan kooperatiflerde denetim, ortaklar topluluğunun olduğu kadar kooperatifle ilişkisi olan kurum ve kuruluşların en önemli teminatını teşkil etmektedir.


Resim 2. Ürünlerin nakli.

Kooperatiflerin kuruluş ve çalışma esaslarını belirleyen 1163 sayılı kooperatifler kanunu ve bu kanunun bazı maddelerini değiştiren kanunla kooperatiflerde işlenen suçlara cezai müeyyideler getirilmiştir. Normal veya, ihbara dayalı denetimler sonucunda tespit edilen ve "Denetim raporu"nda belirtilen suçlar mahkemelerce kanun hükümleri uyarınca cezalandırılmaktadır.
Ayrıca kooperatif yönetim kurulu üyeleri ve çalışanların devlet memurları  gibi  yargılanıp  ceza  görecekleri de  kanunla  hükme bağlanmıştır.

page counter
Siteiçi Arama Motoru

 

Google Gruplar
cinarziraat grubuna
kayıt ol
E-posta:

Bu grubu ziyaret et


Dost Siteler

Atletizm Portalı
Çınar Fidancılık
Turkey Hotel Trend
Yemek Tarifleri
tarım ilan sitesi
ısparta şehir portalı
www.bahcesel.comAna Sayfa | İlan Ekle | Arıcılık | Bağcılık | Beslenme | Büyükbaş Yetiştiriciliği | Gıda | İpekböceği
Kanatlı| Küçükbaş yetiştiriciliği | Meyvecilik | Sebzecilik | Yetiştiricilik | Tavukçuluk | Ürünlerimiz

cinarziraat@hotmail.com
Sitemizdeki bilgiler yayçep ve www.ebkae.gov.tr den alıntıdır
Elma, Armut, Kiraz, Fidanı, Mahlep, Badem, Zerdali, Şeftali, tohum, tohumu, plastik, aşı bağı, Jersey Mac, Grany Smith, Golden, Starking, Red Chief, Jona Gold, M9, MM106, MM11, Yabani Çöğür, Dixired, Monroe, Nektarin , Armking. Crimson Gold, S.S.Summer Red, Fantassia, 0900 Ziraat, Dalbastı, Aksehir Napolyonu, Allahdiyen,Uluborlu Napolyonu, Lambert, Starks Gold , Beyaz Kiraz, Akça, Williams , Santa Maria , Deveci ,Ankara ,Margeret Maria , Alyanak,Tyrinte , Sekerpare , Tokaloğlu , Ninfa , H.Haliloglu , Hasanbey , Aprikoz(Igdir) , Esme, Limon , Ekmek , Sebin , Bilecik , Kaplan , Yalova-1 , Yalova-3 , Yalova-4 , Trabzon Hurmasi (Cennet Elmasi), Hachiya (Çikolatali) , Hachiya (Çikolatasiz) , Texsas, Nonperail , Drake , Fernandez , Can-Papaz, President, Stanley , Kütahya , Hicaz , Gemlik, Domat , Samanlı , Toprak Ulak, Çakir , Çekiste , Çelebi , Çiller , Elma , Şeftali , Kiraz , Armut , Kayısı , Ayva , Ceviz , Badem, Erik, Vişne , Nar, eğridir, ısparta, afyon, çay,